Jak postupovat při dopravní nehodě v cizině
Následující řádky by Vám měly dát informace potřebné k tomu, abyste nehodu v zahraničí vyřešili bez větších obtíží. Poradíme Vám, co můžete udělat preventivně (před odjezdem do zahraničí) a co po nehodě.
Tento článek je rozšířením článku o tom, „Jak postupovat po dopravní nehodě“, tudíž zde budeme předpokládat jeho znalost.
Však víte, jak to je – v zahraničí je tráva zelenější, moře slanější, sluníčko intenzivnější a jídlo chutnější. Intenzita prožitků je zkrátka větší, což bohužel platí i pro negativní situace. Ke stresu z nehody se může přidat jazyková bariéra, smutek ze zkažené dovolené, nebo strach o zdárný průběh obchodního jednání, na které se třeba nestihnete kvůli nehodě dostavit.
Jak se na případnou nehodu připravit?
- Je dobré vědět, „jak to chodí“ v zemi, do které se chystáme vyrazit. Zaměřte se na informace, které souvisejí s dopravními předpisy daného státu a s řešením dopravních nehod.
- Velmi důležité je, aby v zahraničí platilo vaše autopojištění – povinné ručení a nejlépe i havarijní pojištění. Územní platnost najdete napsanou na zelené kartě ke svému povinnému ručení.
- S českým formulářem o dopravní nehodě v zahraničí nepochodíte, proto mějte ve vozidle i jeho mezinárodní variantu.
- V zahraničí se mohou hodit i asistenční služby, proto si zjistěte, v jakém rozsahu a s jakými limity je můžete v zahraničí využívat. Vystačí kilometrový limit na odtah Vašeho vozidla až zpátky do České republiky? Bude limit plnění stačit na opravu Vašeho vozidla přímo v zahraničí?
- Každá cesta do zahraničí znamená zvýšené riziko. Požadujte tedy maximální možnou ochranu Vás a Vašeho majetku. V tomto případě ji představuje havarijní pojištění. Pokud ho nemáte, možná by se Vám vyplatilo ho sjednat alespoň na kratší dobu (podle toho, na jak krátkou dobu ho konkrétní pojišťovny dovolují sjednat). Získáte další ochranu svého vozidla a často také velmi rozsáhlé asistenční služby, které se Vám budou hodit s každým dalším kilometrem dál od domova více a více.
Jak postupovat, když k nehodě opravdu dojde?
- Zastavte a zabrzděte vozidlo, zapněte výstražná světla, oblečte si reflexní vestu, umístěte výstražný trojúhelník a postupujte podle návodu v našem článku „Jak postupovat po dopravní nehodě“.
- Jste v zahraničí, proto je dobré nic neriskovat a zavolat k nehodě policii.
- Největším přítelem je v této chvíli Vaše asistenční služby, která pomůže takřka se vším – může Vám poskytnout všechny potřebné informace, ale i případné tlumočení.
- Vyplňte Záznam o nehodě, který později může sloužit jako souhrn všech důležitých informací o účastnících nehody. Zároveň je tento záznam i návodem k tomu, abyste si všechny důležité informace opravdu zjistili.
- Zdravá nedůvěra a opatrnost jsou na místě. Raději si pořiďte pár foto-důkazů, které zmapují velikost škody na jednotlivých vozidlech i celkovou situaci. Pravděpodobně u sebe budete mít fotoaparát, případně mobilní telefon schopný fotografie pořizovat. Využijte toho, každý důkaz se Vám později může hodit.
- Speciální pozor si dávejte, když máte něco podepisovat. Na 100 % to bude v cizím jazyku, takže pokud máte pochybnosti, nic nepodepisujte. Samozřejmě, pokud všemu dokonale rozumíte a nemáte proti znění textu výhrady, podpis může vše urychlit. Neinformovaný podpis je však nejkratší cestou do problémů. Nespoléhejte na sympatie, důvěru, ani se nesnažte vše „urychlit“ na úkor svých práv. Pokud s něčím nesouhlasíte, nepodepisujte. Pokud něčemu nerozumíte, nepodepisujte.
- Pokud máte příležitost, vyměňte si s ostatními účastníky kopii zelené karty. Bohatě však postačí vypsání všech potřebných údajů do Záznamu o nehodě.
- Opět se vracíme k asistenční službě, která Vám v případě, že je Vaše vozidlo nepojízdné, poradí, jestli spíše vozidlo nechat odtáhnout, nebo opravit rovnou v cizině.