Výhodné povinné ručení

do pár minut

  • Srovnejte si nabídky ověřených pojišťoven
  • Sjednání pojištění trvá jen pár minut

Chcete i Vy ušetřit na pojištění?

Porovnat povinné ručení ihned

Jak postupovat po dopravní nehodě?

Není třeba zdůrazňovat, že dopravní nehody jsou velká zátěž pro naši psychiku. Jak se na ni ale připravit? Kromě věcí ryze praktických (reflexní vesta vždy při ruce,…) vám může pomoci pár informací o tom, co se s vámi vlastně po nehodě bude dít, jak budete reagovat.

Vyrovnání se s nehodou ve třech krocích

dopravní nehoda Náš organismus reaguje na nehodu v těchto třech krocích:

  • Šokem
  • Po-šokem
  • Uklidněním a racionálním řešením

Krok první (šok)

Jste doslova v šoku, nemůžete uvěřit, co se děje, že se to děje zrovna vám, proč se to stalo. S největší pravděpodobností budete jednat zkratkovitě, z pozdějšího úhlu pohledu možná i hloupě. Samozřejmě, každý reaguje trochu jinak – jsou známé případy, kdy člověk po nehodě dezorientovaně odkráčí do nejbližšího lesa, ale nezřídka kdy nastupuje i úplná apatie. Co je ale bezpečné říct: Člověk se v této fázi nezmůže na nic složitého. Nedávejte si tak ani příliš velké úkoly – zavolejte na jedno z čísel (přikládáme poměrně praktickou metodu pro ty, kteří mají problém s rozlišením čísel od sebe):

  • 150 – nula na konci připomíná loužičku, jde tedy o Hasiče
  • 155 – tady pětka trochu připomíná hada obtočeného kolem aeskulapovy hole, dovoláte se tedy na Záchrannou službu
  • 158 – osmička vypadá jako pouta, tedy Policii

Krok druhý (označovaný i jako fáze po-šoková)

Nástup této fáze je individuální – u někoho odezní prvotní šok poměrně rychle, u někoho jiného to trvá násobně déle. V této fázi už jste se oklepali dostatečně na to, abyste mohli jednat. V této fázi je nejdůležitější zachovat nejvyšší opatrnost a nedělat unáhlená (tedy žádná nevratná) rozhodnutí.

V tomto kroku už budete chtít nastalou situaci řešit, ale nesmíte propadat panice, když vám to tak úplně dobře nepůjde. Soustředění bude složité, prsty vás nebudou třeba dvakrát poslouchat a budou z nich padat důležité doklady a lejstra a prvnímu „lovci nehod“ budete ochotni podepsat cokoliv, jen aby vás všech nepříjemností zbavil. Pamatujte, Váš organizmus se teprve probouzí a Váš mozek ještě není úplně fit, takže se snažte neriskovat a lovcům nehod nepodepisovat nevýhodné smlouvy o odtahu, uschování, případně opravě vozidla.

Půjde-li o Vaši první nehodu, možná se „budete rozkoukávat“ poměrně dlouho, což není nic špatného – naopak, člověk zvyklý na dopravní nehody asi něco nedělá dobře.

Krok třetí (racionální řešení následků)

Vaše mysl je sice stále zcela upnutá na před chvílí prožitou nehodu, ale už se dokážete soustředit a řešit nastalou situaci běžným a tedy i správným způsobem. Zavoláte například svou asistenční službu (protože ji přece máte bezplatnou, případně poměrně levnou). Přemýšlíte už i nad tím, jaké další důsledky z nehody plynou – kam se nedostanete včas, kolik peněz bude stát oprava, zda jste pro tyto případy pojištění a podobně.

K nehodě se budete v myšlenkách vracet ještě dlouho, takže tato fáze je zpravidla nejdelší, i když už vás v ničem výrazně neomezuje. Vše si v hlavě srovnáte a (v nejhorším případě) příště budete vědět, jak to udělat „správně“.


Jak postupovat, dojde-li k nehodě?

Připravili jsme pro vás pár rád, které by vám mohly pomoci efektivně a bezpečně vyřešit tuto nepříjemnou situaci:

  • Nejprve zastavíte a zabrzdíte (ruční brzdou) vozidlo. Rozsvítíte výstražná světla, abyste snížili šanci, že se počet účastníků nehody ještě rozšíří (a někdo vás zezadu smete). Před vystoupením z vozidla si nasaďte reflexní vrstvu a zkontrolujte, jak jste na tom vy a posádka vozidla. Bezpečnost místa nehody ještě zvýšíte umístěním výstražného trojúhelníku v dostatečné vzdálenosti za havarovaným vozidlem.
  • Pokud došlo ke zranění, byť na první pohled nikterak vážnému, volejte Záchrannou službu a Policii ČR. Případně můžete volat číslo 112, tedy Integrovaný záchranný systém, který už podle Vašich informací na místo vyšle sanitku, policisty, a/nebo hasiče.
  • Pokud nehoda není vážná (nedošlo ke zranění), můžete v klidu zavolat svou Asistenční službu. Ta Vám pomůže s praktickými věcmi – nezapomeňte, že z Vás šok zatím úplně nevyprchal, takže jakýkoliv racionální a klidný hlas, navíc se zkušenostmi a znalostmi podobných případů, je jenom ku prospěchu.

Řešení nehody

Kromě praktických rad Vás musíme informovat o platném postupu, který byste po nehodě měli dodržet:

  • Vznikla-li při nehodě účastníkům škoda větší, než 100 000 Kč, nebo byl-li poškozen majetek třetí osoby, nebo došlo-li ke zranění, musíte vždy volat policii.
  • Policii volejte i v případě, že škoda nepřesáhne 100 000 Kč, ale o viníkovi nehody panuje buď nejistota, nebo spor.
  • Policii tedy nevolejte jen v případě, kdy škoda nepřesáhla 100 000 Kč, nikdo nebyl zraněn, viník je zřejmý a sám to přiznává a nebyl poškozen majetek třetí osoby.
  • Následuje vyplnění protokolu o nehodě, ve kterém uvedete, kdo byl viníkem nehody, kdo byl poškozeným, plus samozřejmě všechny potřebné údaje o těchto osobách. A to včetně údajů o pojištění viníka, protože z něj bude škoda na vozidle poškozeného zaplacena. Informace nestačí pouze vypsat, je potřeba trvat na jejich podpisu (hlavně viníkem). Pro rychlé a bezproblémové vyřešení této události z hlediska plnění pojišťovny je dobré si nehodu nafotit – kvalita fotografie není rozhodující, stačí fotka z mobilu.
  • Pojistnou událost bude své pojišťovně ohlašovat viník. Všechno ostatní už by měla řešit pojišťovna viníka v kontaktu s vámi. Máte-li však sjednaný jeden z produktů pojišťoven, který obsahuje i takzvanou přímou likvidaci, bude s vámi nastalou situaci řešit Vaše pojišťovna. Veškeré papírování a jednání s pojišťovnou viníka obstará Vaše pojišťovna.

Chcete i Vy ušetřit na pojištění?

Porovnat povinné ručení ihned