Jak postupovat, praskne-li Vám čelní sklo?
Situace zcela běžná a o to více otravná – kamínek vymrštěný koly protijedoucího, nebo před Vámi jedoucího vozidla poznamená čelní sklo Vašeho vozidla nepříjemnou prasklinou. Sklo je zralé na výměnu (je to povinné).
Ideální je situace, kdy máte sjednané pojištění čelního skla, což však ještě není úplnou samozřejmostí. Pak nemusíte nic řešit a jednoduše budete čerpat plnění u své pojišťovny.
Pojištění nemám, co mohu dělat?
V této situaci nemáte moc velké šance, jak se domoct peněz. Můžete se o to alespoň pokusit. Zapamatujte si SPZ vozidla, které Vám škodu vymrštěným kamenem způsobilo. Pokud se Vám řidiče vozidla podaří kontaktovat, můžete se pokusit získat jeho přiznání do protokolu o nehodě, že Vám škodu způsobil.
Praxe však ukazuje, že v této situace nebývají řidiči příliš ochotní. A to z jednoduchého důvodu – pojistná událost z povinného ručení se negativně promítá do výše bonusu, takže přiznání této „nehody“ může řidiče přijít pěkně draho (prodraží se mu povinné ručení).
Uspějete-li, škodu na Vašem skle uhradí pojišťovna viníka. Pokud ne, což je bohužel pravděpodobnější, nezbude vám, než škodu zaplatit ze svého.
Pojištění skla vše řeší
Pojištění čelního skla, nebo všech skel se běžně sjednává jako připojištění k povinnému ručení, nebo havarijnímu pojištění. Pokud máte skla pojištěná, jednoduše nahlásíte vzniklou situaci pojišťovně, která uhradí výměnu skla. Je nutné zdůraznit, že i přes toto pojištění Vás může výměna něco stát, a to ve dvou případech:
- Sklo máte pojištěné na nižší částku, než kolik samotné nové sklo plus jeho výměna budou stát. Pak Vám pojišťovna výměnu zaplatí jen do výše sjednané částky.
- Na pojištění se vztahuje spoluúčast. Některé pojišťovny ji na toto připojištění nepoužívají, jiné ano (v různé výši). Pozor na vysokou spoluúčast, která může výměnu hodně prodražit – na našem trhu najdete spoluúčast i 20%, takže při výměně za 10 000 Kč (dnes už běžné) zaplatíte ze svého 2 000 Kč.
Doporučujeme vyhnout se zejména podpojištění, které zcela zbytečně znamená další náklady při výměně skla. Spoluúčast je odvislá od podmínek Vaší pojišťovny a většinou znamená i nižší cenu pojištění, takže z hlediska výběru pojišťovny je to spíše maličkost.
Sklo vyměňte nejlépe ihned
Prasklinka na skle možná nevypadá jako akutní nebezpečí pro Vás a Váš vůz, ale opak může být pravdou. I z malé prasklinky se postupem času stane velký problém. Může se stát (a stává se), že je toto narušení konzistence skla důvodem k jeho pozdějšímu vypadnutí, což je problém vždy a všude.
Budete-li tedy prasklinu ignorovat, mohla by způsobit ještě více škody. Opravu tedy proveďte ihned, jak to bude možné.
TIP: Ke stabilizaci stavu rozbitého skla slouží speciální průhledná samolepka, kterou doporučujeme ihned po rozbití nalepit na prasklinu. Samolepka by měla zabránit zvětšování praskliny i dalším problémům. Jde však stále o provizorní řešení, tak na něj nehřešte a sklo stejně nechte vyměnit co nejdříve.